ENSK

4 - Harkályok és más kopácsoló madarak

A korhadó fák kérge alatt megbújó rovarokat számos madár fogyasztja. De nem csupán a harkályok kopácsolnak: más énekesmadarak is gyakorolják ezt…

Kis fakopáncs (Dendrocopos minor)

Legkisebb harkályfajunk mindössze veréb méretű, ám küllemét és életmódját tekintve nem sokban különbözik nagyobb termetű rokonaitól. A hazai lomberdőkben gyakori faj. Főként a lombkoronában táplálkozik, ahol a vékony, száraz ágakon kutat rovarok, pókok után. Téli időszakban a fák törzsén kúszva is megfigyelhetjük, amint a kéreg alatt keres táplálékot. Odúját maga vési, rendszerint korhadó puhafát vagy gyümölcsfát választ erre a célra. A költési időszakban gyors, pergő dobolással jelzi területének határait.

Kormosfejű cinege (Parus montanus)

Megjelenésében nagyon hasonlít a barátcinegére, attól matt fekete fejtetője és a szárnyán látható világos panel alapján lehet elkülöníteni. Elsősorban tűlevelű és elegyes erdőkben fordul elő, ahol megfelelő számban találhatók öreg, odvas fák. Költőüregét saját maga alakítja ki, e célra valamilyen puhafát választ, de elfoglalja a már kész odúkat is. Állandó madarunk, de a költési időszakon kívül szívesen kóborol. Főként a lombkoronában élő rovarokat fogyasztja.

Fakuszok (Certhia sp.)

A fakuszoknak két faja fordul elő hazánkban, melyeket küllemük alapján nehéz elkülöníteni, és elterjedési területük is részben átfedést mutat. Lombos erdők jelentik fő élőhelyeiket, leggyakrabban a fák törzsén vagy a vastagabb ágakon pillanthatjuk meg e kis termetű madarakat, amint a törzsön csavarvonalban fölfelé haladva („kúszva”) kutatnak rovartáplálék után. Enyhén ívelt csőrük segítségével a fakuszok olyan résekbe is képesek benyúlni, amihez a harkályok, cinegék, csuszkák már nem férnek hozzá. Fészküket öreg fák kéregrepedéseibe vagy a félig már levált, lazán lógó kéreg alá építik.

Csuszka (Sitte europaea)

Ez az apró rovarevő madár harkályszerű ügyességgel mozog a fákon, sokszor fejjel lefelé csüngve keresi táplálékát. A repedésekben megbújó rovarok mellett a kéreg alatt rejtőző lárvákat is fogyasztja, melyekhez hosszú és erős csőrével fér hozzá. A fakérget harkályszerű kopácsolássla bontja meg. Élőhelyén fontos, hogy kellő számban legyen idős fák, megfelelő feltételek esetén akár városi parkokban is megtelepszik. Az erdőkben elhagyott harkályodvakban költ, de a mesterséges odúkat is szívesen elfoglalja.