ENSK

15 – Tavaszi virágszőnyeg

Kora tavasszal, amikor a fák még éppen csak hajtani kezdenek, és a lombkorona nem zárja el a fényt az alsóbb szintektől, színes virágszőnyeg teríti be az erdő talaját. A szellőrózsák, keltikék, csillagvirágok már az első meleg tavaszi napokon előbújnak. Ezek az ún. geofiton növények gumó vagy hagyma segítségével a talajban áttelelnek, és az elraktározott tápanyagot felhasználva tavasszal gyorsan fejlődésnek indulnak. Sietniük is kell, hiszen a fák lombosodásával párhuzamosan egyre csökken a talajra jutó fény mennyisége.

Néhány védett tavaszi vadvirág Ipolytarnócról

Az üde erdőkben a boglárkafélék családjának több képviselőjével is találkozhatunk. A bogláros szellőrózsa és az erdei galambvirág a gyertyános-tölgyesek és ligeterdők gyakori növénye. Színpompás virágaikban márciustól májusig gyönyörködhetünk.

A tavaszi lednek kékes-lilás színű virágai az üde sziklás és mészkerülő erdőket díszítik. A virágok színe fontos információ a beporzó rovaroknak: a már megtermékenyített virágok kékes színűek, míg a frissen kinyílottak lilás-rózsaszínűek. Ezt a virágzási idő során bekövetkező kémhatás-változás okozza, ugyanis a virágokban található antocián színanyag savas közegben pirosas színt ad, lúgos közegben pedig kékesre változik.

A sárga tyúktaréj szintén az üde lomberdők egyik jellegzetes tavaszi virága. Gyertyános tölgyesekben, bükkösökben és patak menti ligeterdőkben egyaránt találkozhatunk vele. Apró termetű hagymás növény. Közeli rokona a mezei tyúktaréj, mely nevével ellentétben tölgyesekben is előfordul.

A salátaboglárka tavasszal nagy tömegben borítja az üde erdők talaját. Félárnyékos, nyirkos helyeken érzi jól magát. Fiatal levelei salátaként fogyaszthatók, virágzás után azonban már kesernyések, mérgezőek!

A színes, illatos, nektárban gazdag virágok kitűnő táplálékforrást kínálnak a szintén kora tavasszal ébredő méheknek, poszméheknek, melyek szó szerint körülzsongják a növényeket.

Tudtad-e?
Az Ipolytarnóc környéki üde lomberdők ritka, védett dísze a májvirág. Ez a növény a Dunától keletre mindössze néhány helyen fordul elő. Kedvező időjárás esetén március második felében már megpillanthatjuk lilás-kékes színben pompázó virágait. A geológiai tanösvény mellett is láthatsz néhány példányt.