A múltból a jövőbe – idővonal - 2

1974 — 1990 - Világraszóló eredmények a vasfüggöny mögül

A SZTAKI a hetvenes- és nyolcvanas években kulcsfontosságú kutatóintézet volt Magyarországon. A szocializmus évei alatt afféle szigetként működött: a kutatók szabadon dolgozhattak olyan megoldásokon, amik ugyan elsősorban az embargó sújtotta magyar gazdaság miatti hiányt töltötték be, mégis világraszóló eredményként kerültek fel a tudomány világtérképére. A GD-71 és GD-80 grafikus kijelzők korukat megelőző képességekkel rendelkeztek. A Dialog CNC szerszámgép vezérlés a régió első mikroprocesszoros szerszámgép vezérléseként nagy nemzetközi figyelmet kapott, beleértve az amerikai szenátust is. Szintén kiemelendők az irányításelmélet területén elért eredmények: az Országos Nagynyomású Gázhálózat irányítási rendszere, a Paksi Atomerőmű Rt. kazettaátrakó berendezés irányító rendszere, továbbá a Paksi Atomerőmű Rt., így a reaktordiagnosztikai és a reaktorvédelmi rendszer számára végzett informatikai fejlesztések. További kiemelendő eredmények is születtek. Az akusztooptikai lézer deflektor egyszerre 8-16 sugárral tudott rajzolni, ezzel rendkívül gyorsnak számított. Ennek folyománya lett a SZTAKI-ban készült lézergráf levilágító sorozat. A számítógéphálózati fejlesztések csúcspontja a SZTAKI-ban az X-25-ös kapcsolóközpont létrehozása, ez teremtette meg az ELLA néven ismert akadémiai levelezőrendszer alapjait. Innentől csak egy lépés volt a magyar internet.

1991 - Elindul az első magyar domén, a sztaki.hu

Az intézetben 1991-ben regisztrálták az első magyar doménnevet, a máig működő sztaki.hu-t. Ez nemcsak magyarországi vagy európai, hanem világviszonylatban is korai regisztrációnak minősült, ami máig meghatározza a magyar internet alakulását. A tavalyi, harmincéves jubileumot a SZTAKI is megünnepelte, és gratulált hozzá többek között Vint Cerf, az internet működését megalapozó TCP/IP-protokoll társalkotója is.

2002 - W3C magyar iroda nyílik a SZTAKI-ban

A World Wide Web Consortiumot (W3C) 1994- ben alapította Tim Berners-Lee, a Web szülőatyja. A cél elsősorban az volt, hogy a webtechnológiák fejlesztésével foglalkozó vállalatok és kutatóintézetek a jövőben ne forgácsolják szét feleslegesen tudásukat, elért eredményeiket, hanem egymással vállvetve, egymást segítve tereljék ugyanazon irányba az informatika újításait. A SZTAKI 1995 óta tagja a konzorciumnak. A W3C itt nyitotta meg első kelet-közép-európai irodáját, a W3C Magyar Irodát. Egyik fontos feladata és célja az, hogy a magyarországi intézményekkel és cégekkel megismertesse a konzorcium fejlesztéseit és folyamatos tájékoztatást adjon róluk. Ma csaknem 40 területen végez fejlesztéseket a W3C.

2018 - Az EPIC InnoLabs alapítása

Az EPIC InnoLabs Kft. a SZTAKI és a németországi Fraunhofer Társaság közös projektvállalata, amely évtizedes együttműködésre és tapasztalatra támaszkodva, kiváló szakembergárdával kínál ügyfelei számára világszínvonalú megoldásokat a termelésinformatika területén. A cég létrejötte a Fraunhofer, a SZTAKI és a BME két kara által közösen elnyert EPIC Centre of Excellence európai projekt egyik fontos mérföldköve.

2019 - SZTAKI az ELKH-hoz tartozik

A Magyar Tudományos Akadémia által korábban felügyelt kutatóhelyek 2019-ben Magyarország Kormánya kezdeményezésére átkerültek az ugyanebben az évben alapított Eötvös Loránd Kutatási Hálózatba (ELKH). Ennek meg[1]felelően 2019-től a SZTAKI is az ELKH szárnyai alatt folytatja tevékenységét. A SZTAKI és a Wigner Fizikai Kutatóközpont köös projektjeként folytatódott például az MTA kutatóintézetei együttműködésére fejlesztett MTA Cloud felhőszolgáltatás továbbfejlesztése: az ELKH Cloud kutatási felhő-infrastruktúra immár az ELKH számára nyújt informatikai szolgáltatásokat.

2020 - Elindul az ARNL és a MILAB

A nemzeti laboratóriumok azzal a céllal jöttek létre, hogy a hatékonyabb tudományos munka érdekében összehangolják az ország különböző kutatóhelyeinek azonos irányú tevékenységeit. A SZTAKI két nemzeti laboratóriumot koordinál: az Autonóm Rendszerek Nemzeti Laboratórium autonóm járművekkel és gyártási struktúrákkal, a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium a mesterséges intelligencia kutatásának és alkalmazásának megannyi területével foglalkozik.