HUEN

6 - Vtáctvo ihličnatých lesov

Aj keď ihličnaté lesy nie sú na území Maďarska pôvodné, napriek tomu ich väčšie, vysadené komplexy môžu poskytovať domov mnohým druhom typickými len pre ihličnaté lesy.

Krivonos smrekový (Loxia curvirostra)

Môžeme ho ľahko spoznať podľa zobáka, ktorý má prekríženú hornú a spodnú časť. Pomocou neho šikovne vyberá zo šišiek ihličnatých drevín semiačka. Na území Maďarska hniezdi len málopočetne v smerkových porastoch stredohorí. Hniezdo si najčastejšie stavia medzi hustými vetvami smrekov. V zime prenikajú jedince zo severených populácií na juh a každoročne sa vtedy u nás objavujú ich menšie či väčšie krídle.

Králik zlatohlavý (Regulus regulus)

Je najmenší vtáči druh Európy. Na území Maďarska hniezdi len ojedinele, v zimných mesiacoch sa však vyskytuje vo väčších počtoch. Hniezdi najmä v hustých smrekových kultúrach vo vyšších polohách, ale môže zahniezdiť aj v iných ihličnatých lesoch. Svoje malé hniezdo si stavia z machu a zo srsti na konáre ihličnatých drevín. Je veľmi obratný a rýchly, často sa pohybuje vysoko v korunách stromov. Hymz zbiera z konárikov, ale aj počas letu. Hniezdna populácia v Maďarsku vykazuje trend rastu. Je chráneným druhom ako aj cieľovým druhom Natura 2000.

Stehlík čížik (Carduelis spinus)

Je to malý spevavec patriaci do čeľade pinkovitých. Na území Maďarska sa vyskytuje najmä počas migrácie a zimných mesiacov, kedy ho často vidieť aj na krmídlách. V malom počte hniezdi aj v Maďarsku v ihličnatých lesoch a jelšových lesoch vyšších polôh. Hniezdo si stavia na koncoch konárov. Živí sa hlavne potravou rastlinného pôvodu, často sú to semiačka ihličnatých drevín, v zimných mesiacoch obľubuje aj semiačka jelší a briez.

Sýkorka chochlatá (Parus cristatus)

Túto sýkorku spoznáme podľa typického chochola na vrchu hlavy. V Európe je hniezdičom najmä horských ihličnatých lesov. Na území Maďarska sa vyskytuje ojedinele najmä v západnej prihraničnej oblasti. Svoju hniezdnu dutinu si sama vytesáva do mäkkého odumretého dreva, ale často obsadzuje aj hniezde búdky. Hniezdo si robí podobne ako aj ostatné druhy sýkoriek z machu a srsti. Živí sa najmä hmyzom žijúcim na ihličnatých stromoch. Na hniezdisku je stálym druhom, často sa však potuluje a v zimných mesiacoch sa objavuje aj ďalej od hniezdísk, napríklad v ihličnatých lesoch na území obce Ipolytarnóc.