HUEN

8 - Majstri v napodobňovaní hlasov

Spev vtákov je jedinečný, druhovo špecifiký súzvuk tónov. Popri škorcovi lesklom si však aj ďalšie druhy ochotne “požičajú” motívy zo spevu ostatných a majstrovsky zvládajú napodobňovanie.

Drozd plavý (Turdus philomelos)

Jeho spev je variabilný rad opakovaných strof, medzi ktoré si vloží aj napodobnené hlasy iných druhov. Pre jeho spev je typické opakovanie: jednotlivé strofy dva až trikrát zopakuje a potom zaspieva ďalší rad tónov, ktoré zopakuje zas. Spieva dlhé minúty skoro nepretržite a často sa vráti aj k „oblubeným motívom“. Jeho typicky spev ľahko spoznajú aj začínajúci milovníci vtákov. Najčastejšie sa s ním stretneme v krovinových biotopoch a v lesoch s hustým krovinným podrastom. Často sa vyskytuje aj v mestskom prostredí, v parkoch.

Zdroj

Sojka obyčajná (Garrulus glandarius)

Tento šikovný majster v napodobňovaní hlasov patrí medzi krkavcovité vtáky. Svoje typické škriekavé volanie používa najmä ako varovný hlas, na ktorý rýchlo zbystria pozornosť nielen sojky, ale aj iní obyvatelia lesa. Vďaka tomuto volaniu ju vlastne môžeme považovať za strážcu lesa. Ako krkavcovitý vták je veľmi učenlivý.Často napodobňuje hlasy iných druhov, napríklad ostrý hlas myšiaka hôrneho, krákanie vrán, ale v jeho repertoári sa nachádzajú takmer všetky zvuky. Vie perfektne napodobňiť aj hlas píšťalky, občas aj motorovej píly, nerobí jej problém napodobniť ani brechot psov, či bečanie oviec.

Zdroj

Strakoš obyčajný (Lanius collurio)

Obýva hlavne tŕňisté kroviny ruží šípových a trniek. Samec spieva najčastejšie z vrchu kríkov. Jeho spev je tichý, ale veľmi rozmanitý, často napodobňuje aj hlasy iných druhov vyskytujúcich sa v rovnakom prostredí. Na nebezpečenstvo reaguje ostrým škriekavým volaním a následne sa rýchlo skryje v hustých kríkoch.

Zdroj

Trsteniarik obyčajný (Acrocephalus palustris)

Je typickým druhom prípotočnej vysokosteblovej vegetácie. Jeho dlhý, variabaliný spev sú vlastne hlasy napodobňovaných druhov vyskytujúcich sa na území (napríklad škorec lesklý, trasochvost žltý, lastovička domová, vrabec poľný), ale okrem nich aj hlasy vtáčich druhov z Afriky. Jeho typický spev môžeme počuť od mája najmä v mokradiach na okrajoch brehov tokov a kanálov. Koncom leta už však tento náš operený majster v napodobňovaní hlasov migruje na zimovisko do Afriky.

Zdroj