ENSK

10 – Élet a cserjeszintben

A természetszerű erdők cserjeszintje a talaj tápanyagtartalma és a lombkorona záródásának függvényében igen változatos képet mutat. Míg például a tölgyesekben gazdag cserjeszint jellemző, addig a bükkösökben csaknem teljesen hiányzik. A cserjeszint megléte, térbeli kiterjedése és változatossága fontos tényező az erdei állatvilág számára: egyrészt búvó- és szaporodóhelyet biztosít, valamint táplálékforrásul is szolgál.

Hazai erdeinkben közel 40 cserjefaj fordul elő. Többségük országszerte elterjedt, gyakori, de több ritka és védett fajt is találunk közöttük. Ilyen például a havasalji rózsa, mely a hegyvidéki bükkösök különleges növénye. A középhegységi tölgyesek szélén itt-ott felbukkanó törpemandula is a ritkaságok sorát gyarapítja.

A cserjeszintben található vadgyümölcsöket (pl. szeder, kökény, galagonya, som) számos állat fogyasztja. Kisemlőseink közül a pelék kimondottan kötődnek a bogyós gyümölcsökben és mogyoróban gazdag, dús cserjeszinttel borított erdőkhöz.

Gyakran találkozhatunk velük az erdők cserjés szegélyében is. Védett emlősök, három fajuk él Magyarországon: az erdei pele, a mogyorós pele és a nagy pele. A pelék a táplálékhiányos őszi-téli időszakot téli álomban (hibernálva) töltik, melyből csak tavasz derekán ébrednek fel. Az év 12 hónapjából 7-et átalszanak, így igazi hétalvók!

A cserjeszintben található vadgyümölcsök nemcsak az állatoknak jelentenek finom csemegét, hanem az emberek is szívesen fogyasztják őket. Légy óvatos, mert nem minden termés ehető! Ha valamit nem ismersz, ne kóstold meg!

Ehető termések

Nem ehető termések

A cserjeszint fejlettsége az erdei madárközösségek fajgazdagságát is erősen befolyásolja. A sűrű cserjések adnak otthont például a vörösbegynek, az ökörszemnek és több rigófélének.

Tudtad-e?

Ha nyitott szemmel jársz, nem csak madárfészket találhatsz a cserjeszintben. A pelék szintén fűszálakból és levelekből készítenek kuckót maguknak a cserjék sűrűjében. Itt alszanak, és itt is hozzák világra a kicsinyeiket. Téli álmukat viszont egy másik, talajhoz közel épített fészekben töltik. Olykor mesterséges odúban is találkozhatsz velük.