ENHU

10 – Život na úrovni krovín

Úroveň krovín v prirodzených lesoch ukazuje veľmi rôznorodý obraz v závislosti od obsahu živín v pôde a uzavretosti koruny. Dubové lesy sa napríklad vyznačujú bohatou úrovňou krovín, v bukových takmer úplne chýbajú. Existencia, priestorový rozsah a rôznorodosť úrovne krovín sú dôležitými faktormi pre lesnú faunu: na jednej strane poskytujú úkryt a miesto na hniezdenie, ako aj zdroj potravy.

V domácich lesoch môžeme rozoznať skoro 40 druhov kríkov. Väčšina z nich je rozšírená po celej krajine, ale nájdu sa aj výnimočné a chránené druhy. Príkladom je ruža ovisnutá, čo je zvláštna rastlina horských buvých lesov. Počet rarít zvyšuje aj mandľa nízka, ktorá sa sem-tam vynorí na okraji stredohorských dubových lesov.

Divoké ovocie (napr., černica, trnka, hloh, drieň) na úrovni krovín konzumuje množstvo živočíchov. Z našich malých cicavcov sa pĺšik lieskový špecificky viaže k lesom s bohatou úrovňou krovín, ktoré sú bohaté na bobule a lieskové oriešky.

Často ich môžeme pozorovať aj na okraji lesov. Sú chránené cicavce, v Maďarsku žijú tri druhy: plch lesný, pĺšik lieskový a plch sivý. Pĺšiky trávia jesenné a zimné obdobie zimným spánkom (v hibernácií), kvôli nedostatku potravy, z ktorého sa prebudia až na jar. V roku z 12 mesiacov až 7 prespia, sú praví spachtoši.

Divoké ovocie, ktoré nájdeme na úrovni krovín nie len pre zvieratá ponúkajú lahodnú pochúťku ale aj pre človeka. Buď však opatrný, pretože nie každá odroda je jedlá! Keď niečo nepoznáš, nikdy neochutnaj!

Jedlé odrody

Jedovaté odrody

Vývoj krovinových úrovní výrazne ovplyvňuje aj druhovú bohatosť spoločenstiev lesných vtákov. V hustých kríkoch žije napríklad červienka, oriešok hnedý a niekoľko drozdov.

Vedel si?

Ha nyitott szemmel jársz, nem csak madárfészket találhatsz a cserjeszintben. A pelék szintén fűszálakból és levelekből készítenek kuckót maguknak a cserjék sűrűjében. Itt alszanak, és itt is hozzák világra a kicsinyeiket. Téli álmukat viszont egy másik, talajhoz közel épített fészekben töltik. Olykor mesterséges odúban is találkozhatsz velük. Keď si dávaš pozor, na úrovni krovín nájdeš nie len vtáčie hniezdo. Pĺšik lieskový taktiež robí svoj kútik z trávy a listov v húštine kríkov. Spávajú tu a rodia svoje ratolesti. Zimný spánok však trávia v inom hniezde postavenom blízko zeme. Niekedy ich môžete stretnúť aj v umelo vytvorených skrýšach.