ENHU

13 – Hmyzy v korune stromu

Z organizmov na úrovni koruny si všimneme väčšinou len vtáky, hmyzy sa nám pred oči dostanú len zriedkavo. Väčšina z nich sa ticho skrýva spomedzi lístami stromov. Avšak vždy sa nájdu hlučnejšie druhy, ktoré už z ďaleka pútajú pozornosť na seba. Medzi ne patria kobylka zelená a cikáda obyčajná.

Spomedzi maďarských lesov majú dubové lesy obzvlášť druhovo bohaté, jedinečné hmyzie spoločenstvo. 2/3 hmyzov, ktoré konzumujú rastlinné tkanivá (tzv. herbivor), sa viažu na listy, žuvajú ich, podkopujú, cicajú a hálkujú. “Výtvory” malých hrčiarok veľkosťou len niekoľko mm sú oveľa veľkolepejšie ako hmyz sám, ktorý ich vytvoril. Vajíčka umiestňujú do delivého rastlinného pletiva (napr. puk, list, plod). V reakcií na to, okolo votrelca vyrastie z rastliny hrubý plášť. To je výhodné aj pre larvy hrčiarky, ktoré sa vyvíjajú na pohodlnom, chránenom mieste – a po premene sa z hálkly jednoducho vyhryzie.

Piadivky poskytujú jednu z druhovo najbohatších skupín listnatých lesov. Ich húsenice žuvajú listy stromov a robia charakteristický pohyb.

Ďalším častým obyvateľom našich dubových hájov sú zvláštne vyzerajúce priadkovce ovocné. Tento veľký, červenohnedý motýľ so zloženými krídlami pripomína suchý dubový list.

Húseničiar pižmový je chránený chrobák dubových lesov. Dobre letí, loví hlavne húsenice v korunách stromov, ale chytá aj húsenice verne svojmu menu. Ako predátor zohráva dôležitú úlohu pri zničení lesných hmyzích škodcov.

Vedel si?
Jarnica lipová je vysoko chráneným motýľom cerovo-dubových a teplomilovných dubových lesov Karpatskej kotliny. Koncom marca - v apríli, cez noc počas rojenia ukladá svoje vajíčka na čerstvo sa rozvíjajúce listy duba cerového a duba plstnatého. Jeho húsenice sa neskôr v pôde zakuklujú a prezimujú.

Ústne orgány hmyzov prezrádzajú veľa o ich stravovaní...