ENHU

17 – "Nemámrád" zvieratá

Okrem zvierat prezentovaných na predchádzajúcej stanici žije v lesnej pôde množstvo druhov, ktoré u väčšiny ľudí vyvolávajú nevôľu. Radi by sme sa na ne pozreli bližšie, aby sme ich mohli krásne spoznať. Zapamätajte si: sú tiež dôležitými súčasťami a užitočnými členmi lesného spoločenstva!

Strašidelne nazvaný šťúrik je pre človeka úplne neškodný: nie je jedovatý a loví len stvorenia menšie ako on, je to článkonožec, ktorý dorastá do niekoľkých mm. Môžete ho stretnúť pod kôrou rozpadajúcich sa a hnijúcich stromov.

Na konci ich nožnicových hmatadiel sú jedové žľazy, ktoré paralyzujú korisť.

Necrophlosophagus je stonožka. Relatívne pomalý predátor, zvyčajne loviací menšie bezstavovce. Väčšinu svojho života trávi v zemi, a preto je jeho farba taká bledá!

Ich nohy sú krátke a slabé v pomere k dĺžke tela, takže ich pohyb je pomerne pomalý, hadovitý.

Drobčíkovité hmyzy sa vyskytujú vo veľkých počtoch v prirodzených lesoch, hoci ako nočné zvieratá ich turisti vidia len zriedka. Cez deň ich väčšinou nájdete pod kameňmi alebo na voľnom priestranstve. Štíhly hmyz dorastajúci do 1 až 2 cm, jeho krovky sú drobné a krátke (tj. nezakrývajú bruško). Z tohto dôvodu je ich bruško veľmi obratné a v prípade nebezpečenstva sa ako škorpión prehne dopredu. Nebojte sa ich, je to len hra! Drobčíkovité sú tiež užitočnými pomocníkmi v kuchynskej záhrade v boji proti škodcom: žerú slimáky!

Najväčším druhom drobčíkovítých v Maďarsku je drobčík smrdnutý. Rovnako ako ostatné drobčíkovité, pri vyrušení vydáva páchnuce sekréty, tak sa snaží odradiť svojho útočníka.

Drobčíkovíté sú tiež schopné lietať, hoci tento spôsob premiestňovania používa zriedka. Pod ich krátkymi krovkami nájdeme 1 pár starostlivo zabalených membránových krídeľ.

Niektoré druhy drobčíkovitých sa vyskytujú výlučne v mraveniskách. Používajú dve stratégie, aby sa akceptovali s inak veľmi nepriateľskými a bojovnými kolóniami mravcov. Niektoré druhy majú pomerne mravcovú postavu, takže sú len ťažko rozpoznateľné a odlíšiteľné od obyvateľov mraveniska. Názov javu: kamufláž. Iné druhy zasa používajú mimikry: vyžarujú špecifické zlúčeniny a hoci sa na obyvateľov mraveniska nepodobajú, chemická komunikácia, ktorú používajú, presviedča mravcov, že sú tiež kamarátmi. Mravce sa aj tak stále zdržiavajú, pretože drobčíkovité neskôr zožerú nič netušiacich hostiteľov. (Fotka: Taku Shimada)

Vedel si?
Chvostoskoky patria medzi najstaršie suchozemské živočíchy. Určite ste sa s nimi už stretli, ak nie inde, v pôde izbovej rastliny! Tieto miniatúrne (menej ako 1 mm) biele poskakujúce tvory žijú v pôde a na otvorenom priestranstve, živia sa rozkladajúcimi organickými látkami. Svoj názov dostali podľa špeciálneho premiestňovacieho orgánu, skákacej vidlice, ktorá v pokoji spočíva na ich boku brucha.